-- Reklam Alanı 10 --

DAMAK ÇATLATAN LEZZET HOCAOĞLU BAKLAVALARI

Adana’da başlayan ustalık hikayesi, uzun yıllardır sunduğu hizmet anlayışıyla Adana’nın simge mekanlarından biri haline geldi.

20:07:53 | 2021-08-14
-- Reklam Alanı 5 --

DAMAK ÇATLATAN LEZZET HOCAOĞLU BAKLAVALARI

 

Adana’da başlayan ustalık hikayesi, uzun yıllardır sunduğu hizmet anlayışıyla Adana’nın simge mekanlarından biri haline geldi.

 

Bu sürdürülebilir başarısının ardında mutfağında adeta bir eğitim kurumu gibi mesleği öğrenip ardından emekli olan ustaları, kaliteli hammadde kullanması ve beklentileri çok iyi analiz edebilmesi yatıyor. Köklü geleneğini her dönem yenilenerek koruyan Hocaoğlu Baklava geçtiğimiz yeni konseple misafirlerine hizmet sunmaya başladı. Bu çalışmayla Hocaoğlu Baklava adını aldığı, ait olduğu Adana ile bütünlemesini sağladıkları söyleyen Hocaoğlu Baklava’nın sahibi Bahadır HAS ile keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

 

Hocaoğlu’ndaki yenilenme sürecini anlatır mısınız?

 

Bugün ben markamızın kuşaktan kuşağa temsil ediyor. Ve aile tarihine de baktığımda her kuşak geçişinde bir kabuk kırılmış, marka dönüşmüş ve gelişmiş. Bunları hazırlarken de bir yandan marka köklerini daha derine salmış. Bizim için de amaç geleneksel baklava zanaatını yenileyerek geleceğe taşımaktır. Bu alanda markamızın kurumsal kimliğini dönüştürmek ve konumlanmamızı değerlendirmek üzere çalışmalar yaptık. Yeni kimliğimiz Hocaoğlu Baklava adını aldığı, ait olduğu Adana ile bütünleşmesini sağladı. Geçmiş ile gelecek, gelenek ile yenilik, Adana ve Dünya arasında Çukurova’nın geçmişini örnek alarak çalıştık. Ve renklerimiz  çukurova’nın yeşilne dünya rengi olan Seyha’nın turkuaz rengi ile kendimizi özleştirdik.Özetle kimliğimizi, karakterimiz, hikayemiz ve değerlerimizle uyumlu hale getirirken, bizi ayrıştıran unsurları yenileyerek hatırlatmayı hedefledik.

 

Marka başarımızın sürdürülebilir olmasında hangi hususların etken olduğunu düşünüyorsunuz?

 

Bunu üç şeye bağlıyorum’İlk olarak yöresinden ve mevsiminde iyi hammadde kullanımı ki bunu tedarikçilerimize borçluyuz. Üç nesildir çalıştığımız tedarikçilerimiz var. İkinci olarak işin ehli ustalar yetiştiriyoruz ve onlarla çalışıyoruz. Burası eğitim kurumu ve ilk mesleğe burada başlayıp, buradan emekli olan çok ustamız var. Son olarak da işin başındaki kişi de aynı zamanda işin ustası. Bizler de  çıraklık’tan geçerek bu işi yapıyoruz.

 

Üretim tesisiniz ve kalite anlayışınız hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Üretim tesisimiz 1998 yılında açıldığında Türkiye tam teşekküllü baklava tesisi olarak hayata geçmişti. Bugün aynı yerde geleneksel üretim yöntemlerini bilimsellikle ve teknolojiyle birleştirip zanaatı geleceğe taşıyoruz. Klasik metot ve çeşitleri tatbik etmenin yanı sıra üretimimiz içerisinde diyabetik, glütensiz ve genel baklavalarımız da var. Gıda güvenliğini önceleyen uluslararası sertifikasyonları da sektörde ilk sağlayan firmayız.

 

Online satış kanalınız hakkında bilgi verir misiniz?

 

E-ticaret için çalışmalarımız mevcut telefon ile siparişlerimizi istenilen yerler gönderiliyor Türkiye’nin her yerine ulaştırıyoruz . Adana içinde en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Hizmet veren bir firma oluşumuzdan, diğer firmalara kıyasla tüm Adana’ya ve dünyaya ulaşmak bizim için daha öncelikliydi. Zaman içerisinde teknoloji geliştikçe biz de buna uymaya çalışıyoruz. Lojistik, paketleme ve internet altyapısı anlamındaki gelişmeleri yakından takip ettik. 2-3 sene sonrası için planladığım altyapı geçişleri vardı ancak pandemiyle birlikte bu planları öne çekmek durumunda kaldık. Mesela önce hazır e-ticaret altyapısı kullanıyorduk şimdi kendi özel altyapımıza geçtik. Bununla birlikte üretimi de içine alan bir ERP yazılımla e-ticareti birbirine bağladık ve ürünün üretilmesinden teslim olduğu zamana kadarki süreci sistem üzerinden izlenebilir hale getirdik.

 

-- Reklam Alanı 6 --


ETİKET :  

Tümü
maksibet girişmaksibetfilm hd izlefilm izlefilm hd izleşutbet girişşutbetoslobet girişoslobetbetmoris girişbetmoriselexusbet girişfavorislotelexusbet giriş