-- Reklam Alanı 9 --
-- Reklam Alanı 10 --

UFUK TURU_KİMİ BEĞENMELİ !!!

Zamanımızda iletişim ağları ciddi oranda artmış ve çeşitlilik baş göstermiştir. Öyle ki henüz mevcut sosyal ağa tam ısınmamış ve kullanımını tam kavrayamamışken bir bakmışsın ki bir yenisi icat edilmiştir. Teknolojik çağ boşuna denmemiş.

21:24:41 | 2021-02-10
-- Reklam Alanı 5 --

UFUK TURU
KİMİ BEĞENMELİ!!!

Zamanımızda iletişim ağları ciddi oranda artmış ve çeşitlilik baş göstermiştir. Öyle ki henüz mevcut sosyal ağa tam ısınmamış ve kullanımını tam kavrayamamışken bir bakmışsın ki bir yenisi icat edilmiştir. Teknolojik çağ boşuna denmemiş.

Müslüman kimdir? Diye sorarsan eğer, benim sana vereceğim cevap şu olacaktır:

Müslüman fırsatları değerlendiren kişidir.

Dilersen biraz daha izah edeyim.

Senin de gördüğün ve bizzat yaşadığın şu hayatta artık ilme ve bilime ulaşmak gayet kolay hale gelmiştir. Hele ki yaşadığımız şu pandemi döneminde bizler yeni arayışlara yönelmiş durumdayız. Devlet düzeyinde bile önemli toplantılar çevrimiçi olarak düzenlenmektedir. Daha önce uygulanmasını tahmin bile edemediğimiz kimi şeyler şuan gayet sıkıntısız bir şekilde uygulanmaktadır. İmkânlar o kadar artmış ki eğitim kurumlarımız seni hiç yormadan dersleri ayağına getirmiştir. İstifade var mı? Ne kadar var? Ayrı mesele.

Pandemiden dolayı insanların eve hapsedildiği senin de malumundur. Durum böyle olunca insanoğlu vaktini geçirmek için sosyal ağlarda, eskiden daha çok gezinmeye başlamıştır. Bu bir gerçek.

Müslüman fırsatları değerlendiren kişi olduğunu az evvel söylemiştim. Bu söylem, dün geçerli olduğu gibi bugün de ve yarın da geçerli olacaktır. Yani geçerliliğini hiç yitirmeyen bir söylemdir. Şüphen olmasın.

İmdi Müslümanı, fırsatları değerlendiren, vaktini heba etmeyen ve boş-beleş işlerden uzak duran olarak üçlü bir sıfatla tavsif ettiğimiz zaman önümüze şöyle bir netice çıkmaktadır:

Sosyal ağlar özelinde sözümüze devam edeceksek Müslüman; önüne her gelen kişiye arkadaşlık isteği göndermez, her bulduğunu takip etmez, yapılan bütün paylaşımları teker teker gözden geçirerek vaktini öldürmez, fikrini ve zihnini zehirleyen yayınlardan uzak durur, şehvetini tetikleyen müstehcen görselleri engeller, bir daha önüne çıkmamasını sağlar ve her şeyi, herkesi beğenmez.

Ya kimi beğenir?

Müslüman fırsatları değerlendirir dedik. O halde sosyal ağlar eğer bir fırsat ise şöyle yapması icap eder: İlmini ve kültürünü artıracak, meslek hayatında olumlu katkıları olacağını düşündüğü kişi ve yayınları takip eder, beğenir. Fikir adamlarını, ilim ehli hocaları ve bihaber olmaması için doğru haber veren kimseleri takip eder.

Unutmaman gereken bir konu daha var. Hatırlatmakta fayda var. Mevcut durumda kullandığımız sosyal ağlar öyle bir şekilde hazırlanmış ki adeta seni mahkûm etmek ve sana hâkim olmak, bütün vaktini heba etmek üzere hazırlanmıştır. Bunun birçok nedeni var. Kanaatimce bu nedenlerden biri şudur: Müslümanın sağlıklı düşünmesini engellemek ve üretim yapamayacak hale getirmek. Bir defa sosyal ağa girdiğinde o kadar çeşitli şeylerle karşılaşıyorsun ki zihnin allak bullak oluyor. Çıkmak istedikçe seni içine çekiyor. O halde fırsatları değerlendirmek, vakti zayi etmemek ve boş-beleş uğraşlardan kaçınmak için herkesi, her şeyi beğenmemelisin.

Fırsatı değerlendir, vaktini zayi etme, kimin peşinden gideceğini bil.

Herkesi beğenme.

Allah’a emanet ol.

Mahmut Öztaş/Şehitkamil Vaizi  10.02.2021

-- Reklam Alanı 6 --


ETİKET :  

Tümü